Krvarenje desni ozbiljno je upozorenje, a u isto vrijeme vjerojatno je najčešće zanemareni simptom. Krvarenje je najčešće posljedica upalnih procesa nastalih zbog pojačanog nakupljanja bakterija. Što će se duže zanemarivati zdravlje zubnog mesa, vrlo će vjerojatno doći do razvoja gingivitisa, a u kasnijim fazama razvoja bolesti i parodontitisa, čime se ugrožava stabilnost zuba. Pravovremenim posjetom stomatologu koji može obaviti temeljito uklanjanje kamenca i zubnih naslaga, moguće je zaustaviti pojavu krvarenja zubnog mesa i vratiti zdrav izgled desnima i zubima.
ŠTO UZROKUJE UPALE DESNI
Glavni uzročnik upale desni i drugih bolesti zuba su mekane zubne naslage (plak). Zubne naslage (plak) stvaraju se vrlo brzo nakon konzumiranja hrane, pa čak i napitaka (kava, čaj, sokovi i sl.). Ove naslage su mješavina bakterija, mrtvih stanica, sline, ostataka hrane i čine odličnu podlogu za rast bakterija koje će svojim djelovanjem izazvati upalu.
Plak se nakuplja na svim površinama zuba, ali i na svim površinama krunica, ljuskica, ispuna, implanta i protezama.
ZAŠTO DESNI KRVARE
Moramo biti svjesni kako zdrave desni ne krvare. One nisu natečene, nisu bolne, imaju blijedo ružičastu boju i površina podsjeća na koru naranče. Ukoliko primijete promjene na desnima (npr. natečenost, crvenilo) i ako krvare kod četkanja ili čišćenja međuzubnog prostora, trebalo bi što je ranije moguće posjetiti stomatologa i potražiti pomoć.
Desni počinju krvariti zbog pojave upale izazvane djelovanjem bakterija iz zubnih naslaga. Uzrok su zabne naslage nakupljene na rubu zuba i desni te u međuzubnom prostoru. Ukoliko se zubne naslage ne uklanjaju četkanjem i čišćenjem međuzubnog prostora, u kontaktu s kalcijem iz sline doći će do stvaranja zubnog kamenca. Osim što će izazvati upalu desni, zubne naslage uzrok su razvoja karijesa, najčešće bolesti zuba.
POSLJEDICE ZANEMARIVANJA KRVARENJA DESNI
Zanemarivanje krvarenja desni gotovo sigurno će dovesti do pojave bolesti desni. U samom početku nastanka bolesti, mogu izostati simptomi sve dok ne postane ozbiljnija i može nastati šteta prije pojave simptoma. Bolest se obično razvija kroz tri faze, a to su:
- GINGIVITIS – bez simptoma ili uz oticanje, crvenilo i krvarenje desni kod četkanja zubi ili čišćenja međuzubnog prostora zubnim koncem
- PARODONTITIS – do ove faze bolesti vodi neliječeni gingivitis, desni se povlače, praznine oko zuba postaju veće, desni se počinju odvajati od zuba te počinje oštećivanje kosti, a zubi postaju nestabilni
- UZNAPREDOVALI PARODONTITIS – dolazi do pogoršanja simptoma parodontitisa, zubi su sve više nestabilni, nastavlja se gubitak koštane mase, desni postaju sve više natečene, a razvojem bolesti moguć je gubitak jednog ili više zubi